Vyrába sa z kremičitého piesku, ktorí sa taví v peci pri vysokej teplote. Je priehľadné, transparenté, inertné a biologicky neaktívne. Je to tiež relatívne pevný materiál, odolný voči poškodeniu napriek tomu krehký. Práve pridaním určitých zlúčenín a tepelným spracovaním môžeme veľmi dobre zmeniť jeho vlastnosti. História skla siaha až do doby 3000 rokov pred naším letopočtom, kedy sa objavilo v starom Egypte. Zo začiatku bolo nečisté a slúžilo predovšetkým k výrobe rôznych ozdôb. Bolo vápenato-sodné.
Paradoxom je, že nie sú dostatočne preskúmané jeho chemické vlastnosti. Preto pre nás môže byť prekvapením jeho zafarbenie. Prírodný pôvod má napríklad obsidián, čo je vulkanická tavenina. Rozfúkaním tekuté varianty, potom vzniká sklená vata, ktorá slúži ako výborný izolačný materiál a proti požiarný izolant.
Trendy v interiéri
Veľmi často sa tento materiál využíva v bytovom dizajne. Umožňuje širokú variabilitu úprav i vzhľadu. Veľmi obľúbené sú sklenené dvere, ktoré pôsobia funkčne a pritom sú aj zaujímavým dekoračným prvkom v našom dome či byte. Najčastejšie sú číre či ľadové (matné) s rôznymi farebnými obmenami alebo ornamentmi. Minimálna odporúčaná sila dverí je 8 milimetrov a môže byť až 15 milimetrov. Dôležitý je aj výber kovového kovania, ktorý je takou zlatou bodkou celého prevedení. Majú svoju historickú tradíciu, ktorá sa veľmi dobre presadila aj v dnešnej architektúre. Vyzerajú ale už značne odlišne.
Veľmi pekne vyzerá takzvané satinované sklo, keď tento povrch vytvoríme pomocou pieskovania (korundový piesok), vďaka ktorému dosiahneme zaujímavých vzorov. Pieskovaním môžete upraviť aj zrkadlá.
Dvere môžu byť síce priesvitné ale nepriehľadné, čo je veľmi praktické riešenie, vďaka ktorému si zachováte súkromie v akejkoľvek časti vášho bytu. Môžete si vyberať medzi krídlovým a posuvným variantom.
Docielite tak krásneho a čistého riešenia, ktoré sa vám bude páčiť.