Ako si správne vybrať farbu do miestnosti

Psychológia farieb nám pomôže ozrejmiť, aké účinky majú farby v miestnosti na naše vnímanie a našu psychiku. Aj keď použitie konkrétnej farby nevyústi do absolútnej rovnice farba=nálada, ale na farby určitým spôsobom reagujeme.
 žebřík se zeleným pozadím
Ak si nie ste istí ako začať s používaním farieb, skúste to najskôr v kúpeľni, na toalete alebo menšej chodbe. Na začiatok porozmýšľajte nad farebným akcentom na stenách, na koberci, bytových doplnkoch. Pri výbere farby zvážte náladu miestnosti. V spálni budete chcieť upokojujúcu alebo dramatickú a intímnu atmosféru? Jemnými chladnými a neutrálnymi farbami docielite pocity pokoja, silné tmavšie farby sú dramatické.

Má byť jedálenský kút spoločenský a stimulujúci, alebo by mal pôsobiť formálne a ticho? Teplejšie kontrastné a jasné farby vytvoria spoločenský dojem, hlboké modro-zelené a neutrálne sú formálnejšie. V detskej izbe použite jasné farby aby ste dosiahli kreatívne a aktívne prostredie. Nemali by ale byť príliš intenzívne, aby to neviedlo k nepokoju a podráždenosti.
 
Venujte pozornosť osvetleniu. Prirodzené denné svetlo ukazuje najviac farbu takú, aká je. Svetlo žiarovky prináša teplé a žltšie tóny, žiarivkové osvetlenie vrhá modré tóny. Preto jasná silná farba môže byť príliš intenzívna ak je použitá blízko veľkého okna, ale bude efektívna na stenách s nepriamym svetlom.
 
Naučte sa výrazy spájané s farbami. Odtieň je to, čo nazývame farbou, červená je farba, modrá je farba. Hodnota odtieňa znamená aký je tmavý alebo svetlý. Sýtosť vyjadruje ako veľmi je dominantný odtieň, keď ideme z červenej do ružovej, červený odtieň je menej dominantný.
oranžová štukatura
Intenzita je jasnosť farby. Ak chcete aktívnejší priestor, zvážte použitie silných, viac intenzívnych farieb. Ak by ste aj chceli svetlo farebnú izbu, vyberte si trochu sýtejšiu, veľmi svetlé farby môžu pôsobiť ostro ak sú na všetkých povrchoch v miestnosti. Na druhej strane dve a viac stredne svetlých pastelových farieb vytvoria zaujímavý svetelný efekt.